Zatím se na její úpravu po dobu jedenácti let Jizerské o.p.s. podařilo sehnat dostatek peněz od sponzorů, měst a obcí či od lyžařů samotných.

„Letos poprvé mají možnost lyžaři aktivně se podílet na úpravě lyžařské magistrály, a to když zašlou dárcovskou sms zprávu na DMS MAGISTRALA 87777,“ zmínila za Jizerskou o.p.s. Milena Jelínková s tím, že zpoplatnění běžecké stopy v budoucích letech pro každého není neskutečné.

„Někteří běžkaři nám dokonce volají, že by chtěli za využívání magistrály zaplatit. Podle slov Jelínkové však neexistuje varianta, že by se Jizerská magistrála neupravovala vůbec.

Ne všechna střediska to řeší stejně

Občanskému sdružení Krušnohorská bílá stopa chybí finanční rezerva. Proto se chce obrátit o pomoc přímo na běžkaře. Jeho členové ze šesti horských středisek se starají o dvě stě padesát kilometrů běžeckých tras od Lesné na Chomutovsku po Telnici na Ústecku.

Údržbu financují z dotace kraje, darů měst a techniku nakoupili ze sponzorských darů. „Na případné opravy a obnovu techniky už ale žádné finance nezbývají,“ vysvětluje předseda Krušnohorské bílé stopy Antonín Herzán, kde přesně finance chybí. „Nemůžeme se spoléhat jen na dary, je potřeba vytvořit rezervní fond.“

Kraj dal na údržbu sedm set padesát tisíc korun. Kdyby se ale měla vyčíslit bezplatná práce všech šesti horských středisek a fakturovat podle tržních cen, došlo by se podle vyjádření sdružení k částce 3,36 miliónů korun.

„Tak vysoko nehledíme, za optima by stačilo ročně nashromáždit dva až dva a půl miliónu korun, aby zbylo na postupnou obnovu autoparku,“ upřesňuje Herzán.