Do mezinárodní akce Orangutan Caring Week, která seznamuje veřejnost s kritickou situaci orangutanů ve volné přírodě se v sobotu zapojila i místní zoologická zahrada.

Návštěvníci mohli vyslechnout dvě přednášky, druhá byla spojena s ukázkou enrichmentu a oslavou narozenin mláděte orangutana.

Problém je olej

Orangutany v přírodě nejvíce ohrožuje ubývání jejich biotopů, zejména kácení tropických pralesů v souvislosti s rozšiřováním plantáží palmy olejnice guinejské, v oblastech Indonésie a Malajsie.

„V současnosti tam existuje už přes 130 000 čtverečných kilometrů palmových plantáží, v roce 1984 to bylo pouhých 1500 kilometrů. Větší část z nich vznikla vypálením pralesa. Trend stále pokračuje a s likvidací porostů mizí kolem 80 procent původních druhů. Z toho ročně kolem pěti tisíc orangutanů, které dokonce likvidují pracovníci plantáží mačetami, nebo je zapalují," informovala Jana Myslivečková, tisková mluvčí zoo.

Proto se záchranářské organizace snaží přesvědčit veřejnost, aby nepoužívala palmový olej a výrobky z něho. „Například jen samotného oleje se do naší republiky dováží více než 30 000 tun ročně," doplnila Myslivečková. Návštěvníci měli možnost v sobotu vidět i ukázku enrichmentu a oslavu narozenin samičky orangutana bornejského Tessy Indah.

Opice si bavily

„Tessa je již sedmé mládě samice Žanety, jedné z nej-úspěšnějších orangutaních matek v Evropě. Opice dostaly oblíbené dobroty v netradičním balení. Například plastové kouličky a pet lahve naplněné semínky a oříšky, rozvěšené na provazech v expozici, girlandy ze sušeného ovoce a zeleninu i ovoce zabalené v krabicích a krabičkách v dřevité vatě. Nechyběly želatinové ovocné dorty, hračky a oblíbené textilie. Tessa a Žaneta si všeho užívaly plnými doušky až do pozdních večerních hodin a návštěvníci s nimi," dodala Myslivečková.