Ve všech základních, středních i základních uměleckých školách začal v pondělí nový učební rok. A na většině míst slavnostně. V Žacléři došlo na šerpování, v Úpici nechyběly kornouty, v Trutnově Poříčí k dárečku přidali i básničku a písničku. Prvňáci jsou žádaným zbožím a noční můrou i požehnáním všech ředitelů.

Jako na houpačce

Přestože jejich počty v celé republice stoupají, letos zhruba o 3,5 tisíce, tento trend ředitelé škol v regionu nijak markantně nezaznamenávají. „Proti loňskému roku máme o šest prvňáčků méně. Je to výrazný pokles. A situaci nečekáme lepší ani příští rok, snad až v dalších letech. Je to jako na houpačce. Výrazně do toho také zasahuje stěhování rodičů. Letos jsme tak přišli o dvě děti," říká ředitelka ZŠ Malé Svatoňovice Dagmar Kostelecká. Dvě děti navíc mají v první třídě v Trutnově Poříčí. „Celkem jsme letos přivítali 24 prvňáčků. Máme i několik nových učitelů, takže v rámci slavnostního zahájení došlo i na jejich představení," potvrdil ředitel Zdeněk Švarc.

O trochu více dětí mají také v Hostinném. „Otevřeli jsme tři třídy, celkem je v nich 64 dětí, z města i okolních spádových obcí," sdělil ředitel ZŠ Karla Klíče Jaroslav Sogel. V Žacléři otevřeli letos jednu třídu s šestadvaceti žáky. „Bylo tu ale deset odkladů, což je výrazně víc než republikový průměr. Kdyby tohle číslo bylo nižší, měli bychom tu první třídy dvě," konstatoval ředitel Karel Ševčík.

Nová knihovna

V Pilníkově, kde letos na náměstí vítali deset prvňáčků a dalších deset dětí, přicházejících ze sousedních obcí, otevřeli nejen moderní kuchyň, ale také novou útulnou školní knihovničku.

„Ušetřila jsem sto tisíc korun z provozních nákladů a využila prostory starého kabinetu, který byl mnoho let zaplněn různými pomůckami a již nepoužitelným nářadím. Knihovničku nám pomohli vybudovat učni – truhláři z Volanovské ulice. Měli to v rámci praxe," upozornila ředitelka Ilona Skořepová a dodala, že dalších 100 tisíc korun, financovaných z fondu, který pomáhá školám, bylo využito na nákup knížek a učebnic a na vybavení.

Slavnostní chvíle pak zpříjemnila nejen prohlídka nové jídelny, ale také beseda v knihovně. Hlavně rodiče žáků si přišli popovídat s trutnovským autorem Jiřím Drašarem.

Cesta ohněm

Spisovatel, povoláním ekonom, vyprávěl, jak se dostal k psaní. „Skoro tři čtvrtě roku jsem psal román, pak jsem s ním dojel do Prahy, prošel několik nakladatelství a prožil neuvěřitelné věci. Připadal jsem si jako naprostý zoufalec, který neumí nic. Nikdo se se mnou nebavil, nikoho jsem nezajímal. Pak manželka našla náhodou výzvu nakladatelství Fragment k účasti v soutěži. Hledali autora bestselleru. Bylo potřeba napsat povídku. I když jsem to nikdy nedělal, tak povídka vznikla a já jsem nakonec celou soutěž vyhrál," svěřil se s úspěchem autor. Dnes má již na kontě nejen vydání vítězné povídky, ale i povídkové knížky Cesta ohněm. „Největší odměnou pro mě jsou kladné odezvy čtenářů, kteří mi píší esemesky. Zprávy jsou psané od srdce a velmi hluboké," svěřil se autor. Zároveň prozradil že tři z pěti povídek jsou psané podle skutečných lidských příběhů. Pilníkovští posluchači se v nové knihovně cítili dobře. Povídání s Jiřím Drašarem je natolik zaujalo, že řada z nich si knížku zakoupila a nechala podepsat.

Školní rok zahájily také děti v Oblastní nemocnici Trutnov. „Přivítali jsme jednoho prvňáčka, jinak jsme si s dětmi hráli a povídali," uvedla Taťána Chaloupská, která v nemocnici pracuje se školáky. Podle jejích slov na dětském oddělení momentálně leží více než desítka dětí, které navštěvují mateřskou nebo základní školu.

Vyučování bude v prvním pololetí ukončeno ve čtvrtek 31. ledna, ve druhém pololetí v pátek 28. června.

Počet žáků základních škol České republiky v roce 2012/2013 dosáhne zhruba 808 tisíc. Na víceletá gymnázia a konzervatoře odejde ze základních škol 11 procent dětí, celkový počet žáků středních škol dosáhne 428 tisíc.

Kdy zase budou prázdniny?

Podzimní jsou stanovené na čtvrtek 25. a pátek 26. října.
Vánoční budou zahájeny v sobotu 22. prosince a skončí ve středu 2. ledna. Vyučování začne ve čtvrtek 3. ledna 2013.
Pololetní prázdniny připadnou na pátek 1. února.
Jarní prázdniny čekají okres Trutnov hned v prvním možném termínu, tedy od 4. do 10. února. Semily přijdou na řadu páté s termínem od 4. do 10. března.