Ale i když jich tu není víc než prstů na rukách zasloužilého lesního dělníka po třiceti letech práce s pilami všeho druhu, rozhodně nenechávají spát místním radním. Ti jim chtějí opět vdechnout život a zamezit tomu, aby se kdysi pýchy a živitelé zdejších rodin neocitly za pár let ve sběrně druhotných surovin a na starých vybledlých fotografiích.

Labský mlýn

Nevyužívané budovy a komplexy na území města si v minulých dnech prošel se svými kolegy i hostinský místostarosta Petr Kesner.

Jejich první kroky směřovaly k bezesporu nejvýznamnějšímu a nejrozsáhlejšímu brownfieldu Labskému mlýnu.

Komplexu, který má za sebou bohatou historii (býval to hrad, posléze zámek a nakonec sloužil zdejším papírnám), ale snad i světlou budoucnost. Tu však město ovlivní jen částečně. „Před několika lety byla na tento komplex zpracována studie, která počítala s tím, že by tu mohlo vzniknout obchodně-vzdělávací centrum," uvedl druhý muž hostinské radnice Petr Kesner s tím, že studie z druhé poloviny minulého desetiletí počítala s finanční injekcí v podobě sedmdesáti milionů korun. Dnes by se podle pracovníků hostinského odboru investic a majetku města musel vklad asi o polovinu navýšit.

„Před čtrnácti dny jsme si tento objekt se zastupiteli prošli a jelikož k němu přiléhá ještě objekt Techtextu, který se rozvíjí, tak nechceme zůstat pozadu a chceme současný stav Labského mlýna řešit. Je to ale velice závažná ekonomická otázka a město v tuto chvíli na tak rozsáhlou rekonstrukci peníze nemá," uvedl místostarosta a dodal, že město v současné době shání investora či dotační tituly na jeho opravu.

V případě obnovy má město záměr využít Labský mlýn jako kulturně vzdělávací centrum. „Mohly by tam být i bytové jednotky či menší startovací byty," míní místostarosta, který si coby vášnivý horolezec prohlédl i nedalekou a taktéž dlouho opuštěnou kotelnu s komínem.

Byty a lana

Podle Petra Kesnera by se tato budova mohla do budoucna stát jakýmsi sportovně-relaxačním centrem a zároveň i lákadlem pro turisty z Čech i nedalekého Polska. „Byla by tam úžasná horolezecká stěna. V objektu je totiž spousta betonových a cihlových násypek. Podobné centrum mají například v Jablonci či Hradci Králové," uvedl místostarosta, který by jednu z industriálních dominant města rád viděl i s možností venkovního lezení. Sportovní ráz by pak mohl doplnit ryze sportovní bar. „Mohlo by to do Hostinného přilákat spoustu lidí. Vždyť tento kraj je horolezectví přímo zaslíbený. Já osobně bych tam strávil zbytek života," zasnil se Petr Kesner.

A že se nejedná jen o chiméru, dosvědčuje i fakt, že město již v těchto jedná o možném využití s potenciálním investorem. „Musím říct, že jsme si zatím celkem padli do not," řekl trošku tajemně hostinský místostarosta.

Dalším nevyužitým objektem ve městě je i bývalá sodovkárna či družina. Podle místostarosty právě družina vybízí k tomu, aby se ze zdejších nebytových prostor vytvořilo několik malometrážních bytů. „Objekt se nachází v klidné zóně naproti škole," uvedl místostarosta, který v malometrážních bytech vidí nejenom budoucnost hostinských brownfieldů, ale i život ve městě samotném.

Ostatně už „děti ulice" pochopily, že v opuštěných budovách je fajnové bydlení. „Ty to mají prolezené. Na pár místech jsem narazil i na křesla a svíčky. Zkrátka takové loftové obydlí," doplnil Petr Kesner a již vážně dodal, že v době, kdy lidé Hostinné kvůli práci opouštějí, by město díky bytům v brownfieldech mohlo opět ožít.

Hlavně v době, kdy v nedalekém Vrchlabí přislíbila zdejší odnož automobilky Škoda další rozšiřování pracovních míst.

Práce pro 200 lidí

„Je to spojitá nádoba a počet zdejších obyvatel má klesající tendenci. Na druhou stranu nám tu vznikají nové firmy. Lidem tak musíte nejenom vytvořit pracovní podmínky, ale i zázemí," doplnil druhý muž hostinské radnice s tím, že jiskřičkou naděje a světlem na konci tunelu pro místní brownfieldy může být i bývalá slévárna TOS, kterou město koupilo a nyní se ozval zájemce, který by zde opět chtěl rozjet výrobu.

„Chce tam vytvořit provozovnu, která by však nezatěžovala Hostinné exhaláty," doplnil Petr Kesner. Podle něj by u budoucího investora mohlo najít práci až dvě stě lidí. „Co teď však řešíme, je obslužnost tohoto komplexu. Ta je zcela nevyhovující a my chceme investorovi pomoci," doplnil místostarosta, který dnes projde brownfieldy znovu, tentokrát s místními obyvateli.

Lidé napoví

Ti však nemusejí pouze vzpomínat na staré časy a dětem ukazovat, kde pracovali, či kam chodili do kantýny nebo sprch, ale mohou radnici pomoci i radou či nápady. „Chceme, aby se lidi k tomuto tématu vyjádřili a popřípadě přišli i s nějakým nápadem," dodal Petr Kesner s tím, že sraz na toulku po hostinských brownfieldech je v osm hodin ráno před radnicí.