Starosta města Ivan Adamec připomněl hrdinské činy lidí, kteří se rozhodli bránit naši vlast. „Dobrovolně riskovali své mladé životy, aby Evropu zbavili nacistického teroru. Jejich hrdinské činy zasluhují naši trvalou úctu a obdiv,“ zdůraznil.

Myslel tím například plukovníka ve výslužbě Jana Plovajka, oceněného Řádem Bílého lva, podplukovníky ve výslužbě Josefa Svobodu a Eduarda Zirnzáka, pilota Jiřího Bauer, Františka Drahovzala, Rudolfa Fuxu či Pavla Nettla. Většina (kromě Plovajka a Svobody) už nežije, ale za války se aktivně zapojili do boje proti nacismu a výrazně pomohli při osvobozování republiky.

Podle starosty by dnešní generace neměla válečná utrpení zlehčovat, bagatelizovat nebo dokonce zpochybňovat. Naopak. „Je nutné si nesmyslnost a krutosti války neustále připomínat, protože pokud na ně lidstvo zapomene, je bohužel odsouzeno dříve nebo později prožít něco podobného znovu,“ upozornil.

Kdysi německému Trutnovu se sice přímé boje vyhnuly, i tak ale město poznalo válku hodně zblízka. Muži museli narukovat a většinou padli na frontě. Na úřadech a v továrnách většinu práce zastávaly ženy. Na otrockou práci v továrnách Třetí říše byly využívány židovské vězeňkyně z koncentračních táborů v Poříčí, Bohuslavicích, Libči a Horním Starém Městě. Uvězněno zde bylo mnoho válečných zajatců.

Přes město vedl v únoru 1945 i smutně proslulý Pochod smrti vězňů z koncentračního tábora Gross Rosen v nedalekém Slezsku. „Kdo ze zubožených vězňů nemohl dál, byl stráží z řad příslušníků SS nemilosrdně zavražděn. Pamětníci vzpomínají, že k takovému masakru došlo například v prostoru mezi Bojištěm a Novým Rokytníkem,“ připomněl Adamec.

Ani sedmdesát tři let po skončení nejkrvavějšího světového konfliktu by prý lidé neměli zapomínat. „Přestože zdánlivě uplynula již dlouhá desetiletí od ukončení tohoto největšího vojenského konfliktu v dějinách, má dle mého názoru stále velký význam si jej připomínat,“ dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.

Jeho páteční projev u pomníku padlých byl součástí tradičního obřadu. Stejně jako v minulých letech zazněla česká hymna, držela se minuty ticha za padlé a pokládaly se květiny k hrobu padlých vojáků a umučených židovských dívek.