Zásadnější než kde jinde mohou být pro mnohé z měst říjnové volby. Třeba pro Dvůr Králové nad Labem. Právě tady sídlí jedna z radnic, kde dlouhá léta bojují s rotací vládnoucí garnitury. Místní lidé napříč politickým přesvědčením se shodují, že je to pro druhé největší město na Trutnovsku hendikep.

Ze sedmi polistopadových voleb do zastupitelstev tu vzešlo hned sedm starostů. A zatímco sousední Trutnov nebo Vrchlabí řídí aktuální starostové už dvacet let, královédvorská radnice průběžnou návaznost postrádá.

„Kontinuita ve vedení městu chybí. Myslím si, že to pro Dvůr Králové není úplně dobré, když se každé volební období mění obsazení radnice. Měli bychom se pokusit táhnout za jeden provaz,“ říkal na začátku funkčního období Jan Jarolím, současný starosta Dvora Králové nad Labem.

Už v říjnu přitom může být první, kdo ve Dvoře Králové překlene ve funkci starosty dvě kompletní volební období. Nejdelší čas dosud na radnici strávila Edita Vaňková mezi léty 2008, kdy v bouřlivé situaci nahradila odvolaného Daniela Lukeše, a 2014, kdy ji po volbách nahradil právě Jarolím.

Jan Jarolím má při celostátně odhadovaných preferencích svého ANO 2011 letos zřejmě největší šanci na obhajobu mandátu. Obliba hnutí premiéra Andreje Babiše se totiž podle předvolebních průzkumů pohybuje na hranici 30 procent. Je pravděpodobné, že s popularitou aktuálně nejvýraznější tváře české politiky se mohou „svézt“ i místní organizace bez ohledu na pracovní výsledky.

V současné době město vede koalice ANO, Šance pro Dvůr, TOP 09 a Volba pro město. Na rozdíl od hnutí současného starosty však ostatní uskupení do letošních komunálních voleb nezasáhnou.

Jan Jarolím, který je opět lídrem kandidátky, se střetne s pěti soky. O křesla v zastupitelstvu města se totiž budou ucházet také pedagog Jiří Prouza, který bude reprezentovat Piráty, ředitelka základní školy a bývalá starostka Edita Vaňková za ČSSD, lékař Petr Hroneš z ODS, projektová manažerka Veronika Tomková z DKoalice nebo zdravotnický záchranář Vítězslav Šturma, který bude hlavní tváří hnutí Východočeši.

Starostové Dvora Králové1. Radomil Kačerovský (OF) 1990 - 1993
2. Milan Moravec (ODA) 1993 - 1998
3. Viktor Švub (ODS) 1998 - 2002
4. Jiří Rain (Dvoráci - SNK) 2002 - 2006
5. Daniel Lukeš (ODS) 2006 - 2008
6. Edita Vaňková (ČSSD) 2008 - 2014
7. Jan Jarolím (ANO) 2014 - 2018