Dlouhé, plné rozporů, nakonec i s osobními výpady mezi zástupci politických stran, bylo jednání o podmínkách regulace výherních hracích automatů na území města, jehož úpravy umožňuje současné znění původního zákona.

Světelné reklamy vábí i děti

Zastupitelé se rozhodovali mezi ponecháním současného stavu, razantní změnou dnešních podmínek či zákazu všech zbylých sedmi heren a hracích automatů ve všech provozovnách na území jejich města. Zastupitelka Martina Pokorná (TK) navrhla úplné zrušení heren a hracích automatů.

„Podmínky si mafie tvoří sama a nutí město, aby na ně přistoupilo," řekla, navíc dodala, že i děti chodí okolo svítících červených reklam a získávají dojem, že gamblerství už patří k životu.

Návrh vymístění automatů z města podpořil i její týmový kolega, Ivan Kunetka. „Vadí mi argumentace, že nemáme oporu v zákoně, což není pravda," dodal. Souhlasil i radní Ondřej Halama (KDU-Čsl): „Novou právní úpravou jsme se ocitli v jiné situaci. Jsme to teď my, kdo povolují nebo zakazují," upřesnil.

Podle místostarosty Jaromíra Pekaře (ODS) k těmto krokům zatím přistoupilo málo jiných obcí. Sám je totiž názoru, že herny se stanou soukromou záležitostí, do které nebude moci vstoupit ani policie a město tak ročně přijde o šest milionů korun z daní.

„Drogy jsou taky škodlivé a nezakazujeme je. Nehrňme se proto do řešení, které nám nic nepřinese," varoval ostatní. Místostarosta Otakar Špetlík (ODS) uvažoval podobně: „Kladu si otázku, když přijdeme o šest milionů, kde každoročně vezmeme ty dva na sport? Když to zakážeme, ubudou gambleři? Opravdu se obávám, že se tito lidé stáhnou do soukromí, nebo si najdou místa jiná a my věci nepomůžeme," podotkl. „Jenom zrušením heren nic nevyřešíme, když budou lidi dál lákat blikající reklamy u restaurací," konstatovala Šárka Červinková (ČSSD).

Herny jsou 
pro lidi pastí

V rozpravě vystoupil i zastupitelkou Pokornou pozvaný Matěj Vašina z Náchoda, který se z gamblerství vyléčil. „Z vlastní zkušenosti vím, že spouštěčem každého hráče je herna, a je jen otázkou, kdy jí kdo podlehne," řekl.

Údajně po vyléčení žil dva roky v Českém Krumlově, kde žádné automaty nejsou a bylo to pro něj prý mnohem jednodušší. „Ve chvíli, kdy slabší povahy hraní propadnou, a z jejich závislosti se stane propast, ve které mizí i majetky celých rodin, nebo jednotlivci skončí s životem, uvědomte si, co znamená vašich šest milionů, které můžete získat i jinde," varoval všechny.

„Pokud někteří cítíte, že pro vaše sportovní kluby je to v rozpočtu dost peněz, navrhuji tajné hlasování," uzavřela Martina Pokorná debatu, která se už začínala vymykat běžnému průběhu, neboť se i dva zastupitelé začali usvědčovat z hraní karet a výherních automatů. Rozdílem dvou hlasů pak byl záměr regulace výherních hracích automatů v městě schválen.

Otakar Grund