Zažít olympiádu na vlastní kůži, to se nepovede jen tak každému. Nasát trochu té atmosféry a fandit českým sportovcům mohla v uplynulých několika dnech také bývalá trutnovská basketbalistka Blanka PETROVICKÁ. Její manžel Martin, trenér prvoligových basketbalistek Kary Trutnov, totiž do Londýna odcestoval jako asistent trenéra ženské basketbalové reprezentace.Do dějiště her tak odcestovala v neděli odpoledne a včera se již vrátila zpátky do Trutnova. „Zahájení her jsem tedy sledovala u televize ještě v Praze," říká Blanka Petrovická.

Jak olympiádu prožíváte?
Je to úžasná atmosféra, jsem hrozně ráda, že tady můžu být. Byl to jeden z mých velkých snů se na takovou akci podívat a jsem ráda, že se mi splnil.

Jste pyšná na manžela, že na nich může být jako asistent trenéra u české basketbalové reprezentace žen?
Určitě ano. Moc mu to přeju. Byla bych ráda, kdyby se jim v Londýně povedl i nějaký pěkný výsledek.

Už jste někdy manžela na nějakou velkou sportovní akci doprovázela, nebo je to poprvé?
Myslím, že je to podruhé. Poprvé to bylo na mistrovství světa v České republice, ale tam jsme se paradoxně viděli méně než tady v Londýně.

Měla jste možnost fandit českým basketbalistkám přímo v hale? Jaká tam byla atmosféra?
Ano měla, bylo to utkání s Tureckem. Bohužel pro náš tým nebylo úspěšné. Ale atmosféra v hale byla úžasná, zaplněná skoro do posledního místečka. Fandili jsme, jak nám hlasivky stačily. Ještě mě čeká zápas s Chorvatskem. (Rozhovor se uskutečnil ve středu odpoledne před utkáním české reprezentace, která nakonec vyhrála pozn. red.)

Jak manžel olympijské zápasy prožívá?
Myslím si, že je určitě trochu nervózní, ale zároveň si to užívá. Vždyť kolikrát se člověk může podívat jako účastník na olympijské hry?

A jak je prožíváte vy?
Když budu upřímná, jsem skoro stejně nervózní jako na naší lize. Moc bych si přála, ať se jim daří. Budu fandit, co to půjde.

Co se vám zatím na olympiádě nejvíce líbilo jak z programu her, tak z doprovodných akcí?
Nejvíce se mi zatím líbila atmosféra v basketbalové hale, je skvělé, že je zcela vyprodaná. Měla jsem možnost si projít i centrum Londýna, tam mě zaujal Tower Bridge s olympijskými kruhy, Londýnské oko a Big Ben. Máme v plánu navštívit ještě parlament, kde pracuje kamarádka z Čech, a Buckinghamský palác.

Viděla jste Český dům a co říkáte na klikující autobus Davida Černého?
Český dům jsem navštívila v úterý večer, chtěla jsem se podívat na koncert Monkey Business. Byla tam skvělá atmosféra a moc se mi tam líbilo. Klikující autobus se určitě povedl, mně osobně se hodně líbí.

Měla jste možnost sledovat i jiné sporty než basketbal, případně setkala jste se s nějakým slavným sportovcem?
Bohužel zatím ne. Olympiáda v Londýně je opravdu hodně navštěvovaná a je těžké na ostatní sporty sehnat lístky. Takže jsem viděla jen basketbalový zápas žen Chorvatsko - Čína a ve středu večer ještě USA - Turecko. Protože jsem se mohla podívat i do Olympijské vesnice, tak jsem se setkala například s basketbalisty Španělska a s některými českými sportovci a vyfotila jsem se severokorejským sportovcem, který získal zlatou medaili.Blanka Petrovická v Londýně