Kdo si chce pořídit zbraň, musí dodržet několik podmínek daných zákonem. V případě zbraně určené k myslivosti musí být žadateli o vydání zbrojního průkazu 18 let, v případě krátkých samonabíjecích zbraní 21 let. Výjimku mají žadatelé o zbrojní průkaz, kteří jsou členy sportovního klubu. Těm musí být 15 let. Pokud se jedná o žáky střední školy nebo učiliště, kde je v osnovách zahrnuta myslivost, musejí dosáhnout minimálně šestnácti let.
Jak říká Dušan Hanuš z Inspektorátu pro zbraně a střelivo, výbušniny a drogy: „Žadatel vyplní přihlášku ke zkoušce, která se koná většinou poslední pátek v měsíci, a absolvuje testy. Podle zákona o zbraních jsou žadatelé rozděleni do pěti skupin, pro každou skupinu musí člověk dosáhnout daného počtu bodů, a absolvuje zkoušku z manipulace se zbraní. Musí dokázat, že ji umí ovládat, tedy rozložit pro vyčistění, nabití a vybití. Také uchazeč projde zkušebními střelbami.“
Každý, kdo má doma zbraň, by ji měl chránit, aby se k ní nedostal nikdo nepovolaný, popřípadě, aby nepřišla do rukou dětem. „Zabezpečení zbraní je opět dáno zákonem, ale pravda, ten není v tomto případě ideální. Uvádí se v něm, že v případě, že má člověk doma do dvou zbraní, měly by být vhodně zabezpečeny. Ale není konkrétně uvedeno jak. Při počtu 3 až 10 zbraní by je měl mít jejich majitel v ocelové skříni se zámky. Pokud má někdo doma více jak 10 zbraní, podle zákona je má v trezoru s certifikátem,“ vysvětluje Hanuš.
V posledních letech i na Trutnovsku přibylo držitelů zbrojního průkazu a majitelů zbraní. „Jedná se hlavně o sportovní střelce, kteří jsou registrovaní k klubech. Dost přibývají také zbraně, které si lidé pořizují na ochranu kvůli zaměstnání,“ dodává Dušan Hanuš. Případy postřelení nebo zranění zbraní jsou však v regionu řídké.
Mezi Čechy je 650 tisíc zbraní a jejich počet roste
Počty střelných zbraní v českých rodinách se rok od roku zvyšují. Loni toto číslo dosáhlo téměř 650 tisíc. Loni se také zvýšil počet zakázaných zbraní držených českými občany. Počet zjištěných přestupků a trestných činů spáchaných těmito zbraněmi se ale stále drží dlouhodobého průměru kolem 6200 případů ročně.
„Češi mají největší zájem o pistole značky Glock, které si pro svoji spolehlivost a přesnost získaly oblibu i v policejních složkách spousty zemí po celém světě,“ říká šéfredaktor časopisu Zbraně a náboje Zdeněk Kašťák. Jméno Glock v Americe už tak zlidovělo, že se používá pro jakoukoli drahou černou pistoli.
V nabídce specializovaných prodejen jsou ovšem i jiné typy zbraní. Liší se podle účelu, ke kterému slouží, podle typu nábojů a střeliva, vzhledu, způsobů nabíjení a samozřejmě podle mechaniky, se kterou pracují. Existují zbraně sportovní, vojenské, historické, jednoranové nebo víceranové, dlouhé nebo krátké ruční zbraně. Některé z nich jsou zákonem zakázané. Jedná se především o ty, které jako zbraň nevypadají nebo jsou vyrobeny z jiného materiálu, než je kov. Nedovolené je v ČR rovněž používání některých částí zbraní: tlumiče hluku výstřelu nebo zaměřovače.
ZDENKA DVOŘÁKOVÁ