Trasu Jubilejní cestou od Slezského domu na polské straně Krkonoš, dlouhou 1888 metrů s převýšením 208 metrů, absolvoval nosič za 3 hodiny a 27 minut. Na trati udělal 97 krátkých zastávek. Na Sněžku se vydalo v neděli obrovské množství lidí, ať lanovkou či pěšky z různých směrů. Náročná cesta s extrémně těžkým nákladem se však obešla bez komplikací.

„Cítím se poměrně dobře, šlo se mi fajn. Umím si představit, že bych zvládl i 230-250 kilo,“ překvapil Pácha, který v cíli na Sněžce nevypadal vyčerpaně. „Zadýchával jsem se, dělal jsem proto krátké pauzy. Šel jsem vždycky 40-60 kroků a pak si dělal přestávky. Kritické místo přišlo po hodině a půl, to bylo těžké každé zvednutí krosny s nákladem, a závěrečné stoupání na vrchol Sněžky. Chyběl kyslík,“ popisoval cestu za rekordem.

Zdroj: Deník/Jan Braun

Obdivuhodný výkon 51letého pravidelného účastníka závodů horských nosičů v Krkonoších a Vysokých Tatrách monitoroval celou dobu Luboš Rafaj, šéf Agentury Dobrý den z Pelhřimova, která zaznamenává české rekordy a kuriozity. Před startem pečlivě přeměřil váhu tří plných sudů s pivem Staropramen i obrovské dřevěné krosny. Na Páchu také dohlížela od startu až do cíle lékařka Erika Marková.

Zdeněk Pácha, valcíř trubek z Frýdecko-Místecka, se v neděli ráno pokusí o historický milník horských nosičů. Na Sněžku ponese od Slezského domu na speciální dřevěné krosně tři plné pivní sudy, celkově 210 kg.
Zapíše se valcíř do knihy rekordů? V neděli ponese na Sněžku 210 kilo

Zdeněk Pácha překonal nedávný výkon Štěpána Domoráda. Majitel posilovny Nautilus ve Vrchlabí vynesl na Sněžku 20. července 170 kilogramů za 4 hodiny a 20 minut. Byla to jeho nosičská premiéra. Pokořil loňský rekord, o který se postaral na Sněžce s nákladem o váze 165,5 kilogramů tatranský nosič Vladimír Hižnay. Tak jako Pácha asistoval Domorádovi u jeho červencového výkonu, tak Domorád prošel v neděli celou trasu s Páchou, společně s dalšími horskými nosiči, kteří se pravidelně potkávají při závodě Sněžka Sherpa Cup. Zdeněk Pácha překonal v neděli zároveň slovenský rekord, který držel Laco Kulanga s výkonem 207,5 kilogramů z roku 1993. 

Obdivuhodný výkon. Zdeněk Pácha vynesl na Sněžku 211 kilo, tři plné pivní sudy, a zapsal se do české knihy rekordů.
Nosič šel po rekordu na šichtu do válcovny. Největším oříškem je manželka