Plaketu obdržela za celoživotní pedagogickou činnost v oblasti výtvarného umění, za pozitivní vliv na generace žáků a úspěšný projekt Krajina domova a její příběhy. "V tomto projektu spolupracovaly naše trutnovské děti s dětmi z partnerského města Swidnice. Výsledkem byla výstava výtvarných prací dětí a vydání originálního leporela," připomněl trutnovský starosta Ivan Adamec, který cenu předával. Videomedailonek Zdislavy Holomíčkové si prohlédněte zde.

Poprvé Trutnov udělil Kulturní cenu v roce 1992, a to dlouholetému kronikáři Antonínu Justovi. Mezi oceněnými se postupně objevily uznávané osobnosti jako fotografové Bohdan Holomíček a Jiří Havel nebo výtvarník Miloš Trýzna.

Nejvýznamnějším držitelem je prezident Václav Havel, který obdržel za rok 2009 obdržel Kulturní cenu a navíc Čestné občanství města. Trutnov totiž považoval za svůj druhý domov, za komunismu pracoval ve zdejším pivovaru a bydlel na své chalupě na nedalekém Hrádečku. Na ní se vracel i jako hlava našeho státu. Na Hrádeček jezdil 43 let. A v prosinci roku 2011 na chalupě na Hrádečku také zemřel.