Pouze šest procent je pod třicet pět let. Současná situace obrácené věkové pyramidy znamená, že za dvacet let nebude nikoho, kdo bude pracovat v zemědělství.

„Nejen Česká republika, ale celá Evropa se potýká se zoufalým nedostatkem mladých zemědělců. Začátky jsou velmi riskantní a podnikání v zemědělství je považované za nevýdělečné. Je nejvyšší čas s tím něco udělat,“ upozorňuje prezident Společnosti mladých agrárníků Petr Mareš, který vítá snahy Evropské rady mladých zemědělců a Evropské komise.

Evropská unie zveřejnila minulý týden nové zemědělské priority. Evropský komisař Dacian Cioloş předložil v Bruselu balíček na podporu mladých zemědělců. Změny začnou platit od roku 2014. Prioritou je důraz na generační obměnu a podporu mladých začínajících zemědělců. Ti by měli v prvních pěti letech hospodaření o dvacet pět procent vyšší podpory než starší kolegové a měly by být podpořeny jejich investice na počátku podnikání. „Pokud chceme změny a inovace v zemědělství, musejí je dělat mladí, a ne ti, kteří mají před důchodem. Mladé zemědělce musíme motivovat a v prvních pěti letech jim finančně pomoci. Trvá totiž delší dobu, než se zemědělcům začnou vracet investice. První fáze je velmi riziková a rozhodne o přežití,“ zdůrazňuje Petr Mareš.

Evropská rada mladých zemědělců chce dále prosadit změnu ve financování mladého zemědělství v členských státech Evropské unie. V současné době se jedná o poměr 75 : 25 procent, tedy větší část jde z Bruselu, menší část pochází z členského státu. Mladí zemědělci usilují o upravení poměru tak, aby z Bruselu šlo osmdesát procent a stát přispíval dvacet procent.

Čeští zemědělci nemůžou čekat, až se nové priority projeví. V České republice byli v posledních pěti letech mladí zemědělci podporování v začátku podnikání a zájem byl takový, že rozpočet do konce roku 2013 je již v tuto chvíli vyčerpaný. „Bohužel se očekává, že v letech 2012 a 2013 bude podpora začínajících zemědělců z důvodu vyčerpání prostředků pozastavena, což samozřejmě bude mít negativní dopad na mladé lidi na venkově, které se na podnikání v zemědělství připravují a chtějí se mu věnovat. Mnoho z těchto lidí nemůže čekat další roky na to, až se projeví nové priority evropské zemědělské politiky,“ hodnotí Petr Mareš a poukazuje na volné prostředky v rámci programu rozvoje venkova, které by bylo možné pro tyto účely podpory podnikání mladých zemědělců přesunout. Zamezilo by se tak nedočerpání a pomohlo by to velmi potřebnému zapojení mladých lidí do podnikání na venkově.

(com)