Zemědělství urazilo za poslední desetiletí velký kus cesty. Přesvědčit se o tom mohli návštěvníci včerejší výstavy Podhory, která se pod Černou horou koná vždy ve dvouletém cyklu.

Na jednom místě tu jsou k vidění desítky strojů od téměř tří desítek vystavovatelů. „Nebyla to jen zemědělská technika, ale i zemědělské, chovatelské a pastevní potřeby, lizy pro zvířata a další věci od vystavovatelů z celé republiky," informovala Marcela Beranová z Okresní agrární komory.

I když je výstava primárně určená zemědělcům, návštěvnické spektrum je podstatně širší. „Na své si tu přijde každý, kdo má rád techniku. Jsou tu hodně složité a sofistikované stroje, které vyžadují adekvátní obsluhu. Takže Podhory jsou i pro žáky škol s technickým zaměřením, ale i pro chovatele drobného hospodářského zvířectva a nezapomněli jsme ani na malé děti, pro která jsme připravili doprovodný program," dodává Marcela Beranová. A ukázalo se, že například ukázka práce tažného koně byla dobrou a zajímavou volbou.

A jakým směrem se současná technika ubírá? „Především jde o co největší snížení podílu ruční práce. Ostatně, dřinu našich předků by už asi nikdo dělat nechtěl," říká soukromý zemědělec a jeden z organizátorů, Vladimír Šimek.

S pokrokem technickým je ale nutná i vyšší úroveň obsluhy. „Jen s řidičákem na traktor si už dneska moc nevystačíte. Je tam tolik elektroniky, že je to mnohdy složitější než v hodně drahých osobních vozech," dodává.

Výstava Podhory nabízí také techniku určenou do zdejšího výrazně svažitějšího terénu. Některé stroje dokáží zdolat i hodně příkré svahy včetně prudkých sjezdovek lyžařských areálů.

Výstava zemědělské techniky Podhory zahájila svou historii jako Den techniky, organizovaný zemědělským učilištěm ve Fořtě v roce 1996. Cílem bylo představit zemědělským podnikatelům nejnovější trendy v technice na sklizeň a údržbu travních porostů a porostů na svažitých pozemcích. Prodejci techniky se v té době do horských oblastí moc nehrnuli. Časem se ustálila frekvence na jednu akci za dva roky, vždy mezi dvěma expozicemi Techagro. Název Podhory výstava získala v roce 1999. Učiliště zaniklo a aby nezanikla i výstava, organizace se v roce 2005 ujala Okresní agrární komora Trutnov. Na pořádání se podílejí také obec Černý Důl, ZOD Lánov a finančně pomáhá Královéhradecký kraj.