Ještě než však k tomuto tradičnímu rituálu došlo, více než tři stovky dospělých a dětí, z nichž někteří si z domu přinesli malé smrtky, se sešlo ve Společenském centru Uffo. Mezi nimi byla i osmiletá Klára Fátorová z Trutnova s maminkou. Ta si pro tuto příležitost již minulý týden vyrobila vlastní smrtku. „Je z látky, ze slámy, ze stuh a z vajíčka,“ poznamenala šikovná dívenka.

„Jsem ráda, že jsme se po roce opět sešli, abychom z Trutnova vyhnali zimu. Není to tak dávno, co se konal Masopust, a už u máme neděli, které se říká smrtná, kdy je rozšířen zvyk ´vynášení smrtky´. Ten pochází z dávných dob,“ uvedla na úvod Jaroslava Zivrová z Uffa a pokračovala: „V každém kraji se smrtce říká jinak, někde morena, marzana, mořena, mařena, smrťák či smrtholka. Názvů je spoustu, ale v oblasti okolo Úpice a Suchovršic je zvykem vynášet Nevěstu s Ženichem.“

Než se průvod lidí vydal k Úpě, návštěvníci Uffa zhlédli taneční pásmo děti z tanečního oboru Základní umělecké školy Trutnov pod vedením Blanky Matyskové a Jany Michaličkové, které každý rok na akci spolupracují. Pak už nic nebránilo tomu, aby všechny smrtky skončily v řece. Jaro může opravdu začít.