Jaroslava Moravcová žije v domě v Palackého ulici 342 v Úpici 66 let, celý svůj život. V úterý si ve třech igelitkách odnášela ze zničeného bytu na ubytovnu pár věcí. Když měla promluvit o požáru, dala se do pláče. „Žiju v tomhle domě 66 let, od té doby, co mě přivezli z porodnice. Tohle jsem ještě nezažila. A na stará kolena se dočkám tohohle,“ říká sklesle.

„Všechno je mokré, musím si sehnat nějaké věci. Dostala jsem jedny šaty, které mi někdo daroval. Nevím, co bude dál,“ dodává.

Po nočním požáru bytového domu v Úpici město zajistilo 17 lidem náhradní ubytování.
Nájemníci prchali před požárem v nočních košilích, škoda je 1,5 milionu korun

Veselo není ani dalším nájemníkům. Ze sedmnácti, kteří museli v neděli v noci narychlo opustit hořící dům, jich šest zamířilo do městské ubytovny. Ostatní si sami zajistili náhradní bydlení.

„Zrovna jsem byla ve vaně, když začalo hořet. Ven jsem vyběhla rychle jen v županu, botách a s kabelkou, až později jsme se vrátili pro další věci. V tom zmatku jsem brala všechno, co šlo, dokonce i zimní bundy,“ líčí Veronika z Úpice, která je těhotná a v bytě v Palackého ulici žije s přítelem a matkou. Po požáru zamířila na městskou sociální ubytovnu.

Mysleli si, že se sousedi hádají

„Nejdřív jsme si mysleli, že se sousedi hádají jako obvykle, pak ale začali bouchat do dveří a křičet hoří, hoří. Mamka je nemocná, nemůže chodit. Úpičtí policisté mně s ní pomohli ven. Když hasiči oheň uhasili, tak jsme je poprosili, jestli můžeme dovnitř alespoň pro něco, hlavně pro léky a oblečení,“ popisuje.

„Dům je starý, mokrý, elektrika špatná. Na půdě je strašné teplo, něco tam bouchlo, ve střeše je velká díra. U nás v bytě je mokro z toho, jak hasiči kropili oheň ze tří cisteren,“ dodává Veronika.

Ta se bude moct pravděpodobně již za několik dní vrátit zpět domů. „V bytě jsme se byli podívat, podle statika by mohl být obyvatelný. Řekli nám, že bychom se mohli ve čtvrtek nastěhovat zpátky. Dopadli jsme lépe než ostatní, hlavně rodina s dětmi, která žije v půdních bytech, přišla o všechno,“ nezávidí situaci sousedům.

Po nočním požáru bytového domu v Úpici město zajistilo 17 lidem náhradní ubytování.
V Úpici hořel v noci bytový dům, sedmnáct lidí muselo opustit zničené byty

Ladislav Kulda byl v době, kdy začalo hořet, zrovna pryč. Na požár ho upozornil telefonicky známý. „Říkal jsem mu, jestli si dělá srandu. Bohužel to byla pravda. Byt je celý prolitý vodou. Nemáme kam jít. Příbuzné nemáme žádné. Čekáme, jak se k situaci postaví město,“ říká.

Ve dvoupokojovém bytě žije s matkou, o kterou se stará. „Bude jí osmdesát, je z toho psychicky na dně,“ poznamenává Kulda. S následky požáru se podle něj potýká jedna polovina domu.

„Bývalý majitel, který dům prodal před třemi lety, se o dům vůbec nestaral. Nový majitel má aspoň trošku zájem, na baráku začal něco dělat. Udělal topení, nový plynový kotel nebo sprchový kout. Komunikoval s námi i po požáru,“ dodává Kulda.