Zachraňovat tvorečky s bodlinami se stalo dlouholetou tradicí. „Lidé nám nosí ty, kteří by podle jejich soudu nepřežili. Každý rok jich do našeho útulku lidé touto dobou přinesou několik desítek," upozornil mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Potřebují vážit až skoro půl kilogramu

Upozornil, že v listopadu by ježci, kteří mají bez problémů přežít zimu, měli mít hmotnost více než 400 gramů. „Jejich velikost by měla být zhruba stejná, jako rozměr velkého grepu. Takto velcí ježci se normálně uloží k zimnímu spánku. Pokud je jejich hmotnost menší, tak pravděpodobně zimu nepřečkají," dodal mluvčí.

Lidé by se podle odborníků měli těmito parametry řídit, když na zahrádkách ježky objeví. „Je vidět, že se znalosti této problematiky hodně vylepšily," podotkla Ondřejka Bachtíková z útulku. „Pamatuji, že zhruba před sedmi lety se k nám muselo vejít třeba až 170 ježků. Dnes se lidé hodně chodí radit, jak o zvířátko pečovat doma, když ho na zahradě najdou. Už nenosí ježky bezhlavě k nám," dodala. Momentálně má útulek na starosti patnáct ježků, které lidé dopravili po prvním sněžení před několika týdny. „Zřejmě ještě nějaký nápor přijde. Zatím je však na listopad poměrně velké teplo," konstatovala Ondřejka Bachtíková.

Podle odborníků je však třeba vzít v úvahu, že jakýkoliv zásah člověka do přírodních procesů narušuje rovnováhu, která v divočině funguje. Silní jednici přežijí a slabí se stanou potravou dalších živočichů.

Bývá zvykem, že o některé z ježků projeví zájem žáci základních škol. Letos se do projektu s názvem Bodlinka zapojí žáci sedmi škol. Sedmička patří i ročníku Bodlinky, který děti právě čeká. „Nově se do péče zapojí ZŠ Chvaleč a ZŠ Dolní Olešnice," informoval Daniel Bílek z oddělení ekologické výchovy Správy KRNAP. Tradičně se přihlásila ZŠ V Domcích Trutnov.

V rámci Bodlinky putují ježci i do škol

„Vybrané živočichy začneme rozvážet k dětem od 3. prosince. Všichni prošli karanténou. To znamená, že jsou odčerveni, zbaveni parazitů a mají za sebou vyšetření krve," upozornil Daniel Bílek. Školáci vždy nejprve projdou odbornou instruktáží, aby věděli, jak mají o svěřená zvířátka pečovat. Zároveň se naučí, čím pichlavé živočichy krmit.

Vše bude stejně jako v minulých letech probíhat pod dohledem odborníků ze Správy parku. Vypouštění ježků do volné přírody přichází v závislosti na počasí, většinou v druhé polovině dubna.