Devět milionů korun směřuje do regenerace městské zeleně. Město na projekt, který vznikl již v roce 2008, získalo dotaci od státu.

Práce zahájila firma Gardeline, vítěz výběrového řízení, začátkem prosince. Díky teplému počasí minulý čtvrtek začali pracovníci s druhou etapou akce.

„Kácet budou v lokalitách Rašínovo náměstí, Lipnice hřbitov, Zboží u pomníku, Žireč hřbitov, Verdek alej a ulice 5. května. Jako poslední přijde na řadu městský hřbitov, zbytek ulice 5. května a hřbitov ve Verdeku," informovala Veronika Tomková z odboru rozvoje a investic.

Dělníci se zaměří na nebezpečné a rizikové stromy. Ty mohou hrozit chodcům uschlými větvemi, stabilitu mohou ohrožovat trhliny a dutiny v kmeni nebo poškozený kořenový systém. „Na pařezu a kmeni se nemusí tyto problémy vůbec projevit," dodala Veronika Tomková. Právě na nich řada odpůrců kácení dokazují zdraví stromu.

V první etapě se kácelo také v městském parku. Tam ještě bude firma frézovat pařezy. Ale právě tato lokalita se setkala s kritikou. Například Miroslavu Dlabolovi se nelíbilo, že park je po kácení „průhledný". Případný silný vítr by mohl tak snadněji zbylé stromy poškodit. „Domnívám se, že ke kácení byly vybrány stromy účelově, málo stromů je ve stavu, který by ohrožoval bezpečnost návštěvníků parku," uvedl Miroslav Dlabola.