„Skupina ČEZ je už více než deset let jedním z našich nejvýznamnějších partnerů a i díky spolupráci s ní jsme letos mohli zrealizovat několik důležitých projektů, jako je výstavba afrického městečka Tiébélé, nová vnitřní expozice pro nosorožce nebo rozšíření oblíbeného Safari Kempu," říká zástupce ředitele dvorské zoo Jaroslav Hyjánek.

Připomeňme, že zahrada navíc letos přivítala po 14 letech hrochy a dokázala vrátit zpět do Afriky již osmého nosorožce ze svého chovu. K ochranářské práci ZOO Dvůr Králové v roce 2016 velmi významně přispěla i Nadace ČEZ, která podpořila snahy o záchranu nosorožců tuponosých bílých částkou milion korun.

Tohoto typu nosorožce už na světě zbývají poslední tři jedinci, všichni jsou v keňské rezervaci Ol Pejeta a všichni patří ZOO Dvůr Králové. Jedinou nadějí na záchranu těchto nosorožců je vytvoření metody, která umožní ze samic odebrat vajíčka a v umělém prostředí je oplodnit. Takto vytvořené embryo by mohla donosit náhradní matka.

Metodu na odběr vajíček a jejich dozrání a oplodnění pro ZOO Dvůr Králové vyvíjejí odborníci z IZW Berlín a také ze speciálního reprodukčního institutu v italské Cremoně. Zákroky probíhají na samicích nosorožce tuponosého jižního, který je příbuzný s ohroženým nosorožcem severním.