Skončit jako těžký diabetik? To je strašák, kterého se každý člověk děsí jako čert kříže. Onemocnět cukrovkou však není nic neobvyklého. Rozpoznat chorobu včas je pro naději na uspokojivou léčbu podmínkou.
Jedno píchnutí, kapka krve na glukometr a hned je jasno. Členky Svazu diabetiků v Trutnově ve spolupráci s Oblastní nemocnicí měřily včera zdarma koncentraci glukózy v krvi zájemcům. Po třinácté hodině bylo na seznamu zapsáno více než dvě stě zkoušek krve a zájemců přibývalo. „Šla jsem kolem, tak jsem si řekla, že si také nechám změřit cukr. Proč ne? Prevence je důležitá a jsem ráda, že mám hodnoty v pořádku," řekla pro Deník například trutnovská zubařka Eva Černá.
Pět lidí s vyšší hladinou
„Většinou jsou výsledky v normě, ale pět lidí jsme nasměrovaly k lékařům, protože měli vyšší hladinu cukru v krvi. Překvapilo je to," informovala po poledni za dobrovolnice zdravotní sestra z DIA poradny Daniela Šelepinová. „Ani třicet let práce ve zdravotnictví mě nepřimělo, abych si nechala změřit cukr. Nepřipouštěla jsem si eventuální nemoc. Teď na to doplácím," svěřila osobní příběh bývalá zdravotní sestra Dana Stupková. Úplnou náhodou zkusila na dětském oddělení, kde pracovala, použít glukometr, jímž zde měřili cukr v krvi malého pacienta, na sebe. Hodnota 24 mmol/l, což je několikanásobně nad normou, ji vyděsila. O nemoci ví své. Pořekadlo o tom, že „kovářova kobyla chodí bosa", u ní platí bezezbytku. Zanedbaná cukrovka, stres v práci, opakované služby bez patřičného odpočinku. Tomu všemu přičítá dnes důchodkyně Dana Stupková svůj stav. „Bez pumpy, která mi dávkuje do těla inzulin, se neobejdu," říká smutně. Do dobrovolné práce ve Svazu diabetiků se zapojila s vervou. „Prevence je strašně důležitá. Dnes už to vím a chci k ní aspoň přispět," dodává Dana Stupková.