„Moc se na Evu těším a doufám, že mě nechá osahat zlatou medaili," svěřil se školák, běžící přes místní rynk s taškou na zádech. „Mít historicky první olympijské zlato ve Vrchlabí je pro celý region nádherné. Program je připraven a Eva Samková se může těšit i na tajný dárek," nechtěl více prozradit místostarosta Michal Vávra, když nám na lavičce u kostela odtajňoval alespoň jednu místní premiéru. „Očekáváme, že přijde a přijede do Vrchlabí mnoho lidí, takže připravíme velkoplošnou obrazovku. Kameramani budou snímat vše z pódia v detailu. Bude zde k dispozici catering a vše je zorganizováno tak, aby ceremoniál byl lidovou zábavou. Rozhodli jsme se podpořit vrchlabskou sounáležitost, že patříme všichni k sobě a Eva Samková je jednou z nás," dodal místostarosta.

Připraveni na ovace jsou i ve škole na náměstí Míru, kterou držitelka zlata ve snowboardcrossu navštěvovala osm let, než na rok odešla na špindlerovskou sportovní akademii. „Bereme si fixy na malování knírků, žáci se na slavnost těší. Všichni jsme fandili. Pro nás je Evin úspěch i zdárná účast našich odchovanců, jako například její spolužačky Karolíny Grohové, Michala Krčmáře a Karolíny Erbanové obrovským povzbuzením v tom, že pěstovat sport ve škole má smysl," říká zástupkyně ředitele Iveta Boháčová. Do zdejší devítky chodí i Evina sestra Jana Samková. „Ségru jsem ještě neviděla. Volala, že se těší na mamčino kuře na paprice a na spánek," prozradila v tělocvičně Jana.

Sestra olympijské královny z Vrchlabí Jana slavnou sportovkyni moc nevidí. „Doma často nebývá. Začala studovat, pořád má nějaké povinnosti. Až se zítra vyspí, hned ráno zase frčí do Prahy," postěžuje si trochu na nelehký sourozenecký život, ale vzápětí dodává, že díky nedostatku času si sestry váží, když spolu být mohou. Ani Jana nemá ke sportu daleko. Vždyť chodí do stejné školy na nám. Míru. „Čau ségro, jak se dneska máš, ségro?" Volají na ni spolužáci. Usmívá se. Má přezdívku. I ji zjevně těší nabytá popularita, patřící držitelce zlaté medaile, sestře Evě Samkové. „Lyžuji a baví mě jízda na koni," říká a představuje dvě úspěšné spolužačky.

Už od dětství 
sbírají medaile

Deváťačku Martinu Waňkovou, která si na letošní Zimní olympiádě mládeže ČR vybojovala v lyžařském orientačním běhu dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili, a žákyni šesté třídy Zuzanu Zálabskou. Ta byla stříbrná. V biatlonu. Děvčata mají ve své předchůdkyni Evě vzor a z jejího úspěchu jsou nadšené. „Je prima vidět, že se něco takového dá dokázat a že i další úspěšní sportovci jsou z Krkonoš," říká talentovaná Martina Waňková. Školačky mají týdně pět hodin tělocviku a navíc tréninky dvě hodiny denně. „Zkusíme Evu následovat," smějí se svorně a v tělocvičně školy pózují. „Nejde nám jen o to, abychom vychovávali sportovní talenty. Chceme, aby měly děti sport rády. Bereme ho i jako prevenci problémových jevů v pubertě," vysvětluje zástupkyně ředitele ZŠ nám. Míru Iveta Boháčová.

Snowboarding není jen free, je to dřina

Na Evu Samkovou tu nikdo nedá dopustit. „Byla moc šikovná a všestranná. Ale to už o ní všichni vědí. Před olympiádou přišla za dětmi na besedu a vyprávěla jim, kolik úsilí ji stojí trénink a že snowboarding není je free. Že jde o pořádnou dřinu. Vyvracela tím i některé zažité postoje, že když někdo jezdí na prkně, zákonitě kouří marihuanu. Je to milá, bezprostřední holka a moc se těšíme, až mezi nás přijde," dodává Iveta Boháčová.

Podobné vzpomínky mají na svědomitou Evou Samkovou i na místním gymnáziu. „Kvůli sportu měla určité úlevy. Ale vždy se na zkoušky připravila a vše ustála. Od druháku sbírala výrazné sportovní úspěchy. Nakonec využila svého zranění nohy a v klidu si dodělala maturitu. Jsem ráda, že se nyní pustila i do dalšího studia," říká bývalá třídní, Mirka Trojanová, která medailistku učila dějepis.

KRKONOŠE MAJÍ SVÉ TALENTY. Zleva: Martina Waňková, Zuzana Zálabská a Jana Samková mají nakročeno do sportovního světa. Zlatá Eva je pro ně vzorem.

KRKONOŠE MAJÍ SVÉ TALENTY. Zleva: Martina Waňková, Zuzana Zálabská a Jana Samková mají nakročeno do sportovního světa. Zlatá Eva je pro ně vzorem.

Koně jsou pro olympioničku velkou láskou

Na zlatou olympioničku Evu Samkovou se těší nejen v rodném Vrchlabí. Všechny palce ji drželi také členové Jezdeckého klubu Strážné Sedlo.

Eva Samková sem chodí jezdit už řadu let. „Je to asi od jejích devíti let. Vyzkoušela si tady všechno, od kydání až po obsedání koní (výuka koně, aby si zvykal na jezdce, sedlo a jeho vedení. poz. red.). Jestli byla na nějakých závodech, si teď nevzpomínám," prozradila Tereza Pilátová, jedna z vedoucích jezdeckého klubu.

Jak dodala, Eva Samková v současné době chodí jezdit na koních především se svou mladší sestrou. Samozřejmě toho volného času už nemá tolik, jako v minulých letech, než se začala věnovat vrcholovému sportu. „Pokud se jí ale podaří dostat se domů, do Vrchlabí, tak je tu každý den. Většinou se jedná o léto," doplnila Tereza Pilátová. Oblíbených koňů má zlatá olympionička několik, žádného ale vysloveně neupřednostňuje.

Nebýt koní, možná by dnes Eva Samková zlatou medaili z olympiády neměla. Doporučení ke spolupráci s nadějnou mladou sportovkyní dostali její trenéři od hippoterapeutky Terezy Honců. Ta znala Evu díky jezdeckému kroužku ze Strážného, protože ho vede její sestra.

Právě jízda na koni je podle trenérů snowboardingu dobrou přípravou na tento zimní sport. Pro obojí je třeba umět držet stabilitu a souhru. V současné době jezdí Eva Samková po světě, aby mohla pořádně trénovat. Do Strážného se tak nedostává často. Na koně si ale najde čas, i když je zrovna v Praze. „Máme také jezdeckou základnu v Zárybech u Prahy. Pokud má Eva čas, jezdí nám pomáhat a zajezdit si i tam," vysvětlila Tereza Pilátová.

Jezdecký klub Strážné Sedlo je nejvýše položeným jezdeckým oddílem v republice. Vznikl v roce 1998. Věnují se tu disciplínám military – závod všestranosti, parkur a závody pony. Oddíl je určen především pro mladé adepty jezdectví. Od května do září je většina koní v Krkonoších, v zimních měsících jsou u Prahy. Velice oblíbené tu jsou letní tábory, kterých letos pořádají sedm. Také letních táborů se Eva, pokud má čas, účastní.