Situace je nejhorší za posledních devět let. Dosud se hepatitidou typu A nakazilo 602 lidí, jen minulý týden přibylo 162 nemocných. Mezi nejvíce zasaženými kraji je Praha a Středočeský kraj, následuje Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Na Olomoucku v posledním týdnu onemocnělo po Praze nejvíce lidí – 19. Od začátku roku se jejich počet v tomto regionu vyšplhal na 31. Praha má nicméně za tento rok již 346 případů žloutenky.

Nejvíce nemocných je dospělých

Nejvíce nemocných není letos narozdíl od minulých let mezi dětmi. Žloutenka řádí především mezi dospělými mezi 20 až 45 lety. Epidemie totiž vypukla mezi pražskými narkomany. „Nemoc se odtud šířila mezi bezdomovci a nezaměstnanými. Poté pronikla i do méně rizikových skupin,“ uvedl v pondělí Vít.
Ve věku do 15 let onemocnělo v Česku dosud 25 dětí. Patnáct z nich je ve věku do šesti let. Nejvíce nemocných je ve věkové kategorii 25 a 34 let, těch onemocnělo již 166.

Oproti minulým rokům je letošní rozšíření žloutenky typu A velmi rychlé. To je důvodem současného nedostatku vakcín. Jejich počet se totiž objednává na základě statistik z předchozího roku. Podle hygieniků ale bude brzy očkovacích sér dostatek, situace by se měla změnit k lepšímu již příští týden.

Hepatitida typu A je označována za nemoc špinavých rukou. Prevence by proto měla spočívat podle odborníků v pravidelném mytí rukou, zejména po návštěvě WC. Nebezpečné mohou být i předměty, se kterými byl nemocný v kontaktu.