Park miniatur památek Dolního Slezska v Kowarech si dnes připomíná desetiletou existenci. První modely spatřila veřejnost 14. srpna 2003. V areálu si dnes prohlédneme 43 exponátů a přibývají další. Češi začínají navštěvovat i mladšího „sourozence" – Park miniatur majáků polského pobřeží Baltického moře v Niechorze.

Jak vše začalo?

Majitel a tvůrce Marian Piasecki byl 27 let uznávaným inženýrem – specialistou na bezpečnost systémů jaderných reaktorů v tehdejší západní Evropě.

Po havárii v Černobylu došlo k redukci jaderné energetiky a specialisté neměli možnost se dále rozvíjet. Během návštěvy u své matky v Karpaczi začal Marian Piasecki uvažovat o návratu do rodného kraje a o vybudování Parku miniatur s nejvýznamnějšími evropskými stavbami. „Zjistil jsem ale, že Eiffelova věž by do krkonošské přírody nezapadala, a tak jsem se rozhodl vybudovat modely nejvýznamnějších dolnoslezských památek," vzpomíná majitel Parku.

První miniatury spatřila veřejnost 14. srpna 2003 během zahájení Festivalu filmových komedií v Luboměři. Modely se velice líbily. Tím to však neskončilo a vznikaly další. Park miniatur se od začátku nachází v krásné krkonošské krajině, čímž se odlišuje od jiných expozic tohoto druhu v Evropě.

Dnes, po deseti letech, mohou návštěvníci kowarského areálu spatřit 43 zmenšenin hradů, zámků, církevních památek, historických měst, horských chat. Jsou mezi nimi i dvě z české strany Krkonoš – vrchlabský a jilemnický zámek.

„V expozici umisťujeme takové stavby, jejichž originály vidí turisté ve skutečnosti a mohou je s našimi miniaturami porovnat. Přicházejí k nám také hosté, kterým zdravotní důvody nedovolují horské túry. U nás za hodinu projdou Jelenohorskou kotlinu, Krkonoše a podívají se až na hranice s Německem. V současné době dokončujeme miniaturu zámku Moszna z opolského vojvodství, který má 99 věžiček," přibližuje tvůrce. Úspěšně se rozvíjí spolupráce se Střední školou v Lomnici nad Popelkou, Muzeem stavebnice Merkur v Polici nad Metují a Muzeem výroby dřevěných hraček Detoa Jiřetín pod Bukovou. Park miniatur památek Dolního Slezska se stal i informačním centrem euroregionu.

„Naše poděkování patří tvůrci panu Marianu Piaseckému, který realizací svojí myšlenky, organizačními schopnostmi a pracovitostí umožnil vznik takového skvostu, kterým tento areál bezesporu je. Obdiv patří ale i modelářům a jejich nepřetržité precizní práci. Vždyť jednotlivé stavby tvoří i stovky hodin," hodnotí Park miniatur Andrea Soukupová, pracovnice Městského muzea a galerie v Lomnici nad Popelkou.

Pokud se podaří sehnat plány zámku Frýdlant, o což se Marian Piasecki snaží už několik let, tak by se sídlo Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna mělo stát třetí miniaturou z české strany.

„Velmi se líbil Český den. Návštěvníci si pochutnávali na typických jídlech, pili české pivo, účinkovaly české a polské hudební a folklorní soubory. Příště se zaměříme na významné svátky. Vždyť vánoční a velikonoční zvyky nejsou v Polsku a Čechách stejné," prozrazuje Marian Piasecki.

Park majáků

Turisté, kteří přijíždějí na dovolenou k Baltickému moři, zařazují do programu také prohlídku Parku miniatur majáků na polském pobřeží. "Byla jsem zvědavá, jak vypadá Park u moře, a tak jsem se tam vypravila. Není to sice „za rohem", ale nelitovala jsem. Počasí přálo, a tak jsme prožila slunnou dovolenou u našich severních sousedů, kam jsem jezdila s rodiči," říká Romana Martincová z Horní Branné.

Jana Tauchmanová