Celkem by mělo být zlikvidováno zhruba 60 kilogramů rohů. Se zničením rohoviny v říjnu souhlasilo představenstvo zoo, která patří Královéhradeckému kraji.

Likvidace po částech

„Projekt je v plenkách, chceme zatím lidem vysvětlovat, proč je tento krok nutný. Spousta lidí si myslí, že by bylo lepší za rohy koupit zbraně třeba proti pytlákům v Africe. Ale to není náš úmysl," uvedla Jana Myslivečková, mluvčí dvorské zoo.

Vlastní likvidace rohů, zřejmě spálením, by se tak mohla uskutečnit nejdříve v první polovině příštího roku. Zoo předpokládá, že zásobu rohů zlikviduje po částech, a to v Česku i zahraničí.

„Likvidací rohů v cizině chceme vzbudit i mezinárodní pozornost. Chceme v této věci spolupracovat s organizacemi zabývajícími se potíráním poptávky po rohovině ve světě a s ochranářskými organizacemi v Africe," řekl koordinátor zahraničních projektů dvorské zoo Jan Stejskal.

Rohy v majetku zoo pocházejí z chovaných zvířat. Jde například o rohy, které chovatelé zvířatům uřízli kvůli bezpečnosti, či o rohy z uhynulých zvířat. Rohy nosorožců jsou velmi žádané zejména v Číně a ve Vietnamu, kde si zákazníci myslí, že mají léčivé účinky. Nosorožci se proto často stávají terčem pytláků. Hodnota jednoho kilogramu nosorožčích rohů na černém trhu se odhaduje na přibližně jeden milion korun.

Zoo předpokládá, že menší část zásoby si nadále ponechá pro vzdělávací a vědecké účely. Zejména si hodlá zachovat rohy ze vzácných severních bílých nosorožců.

USA zničily slonovinu

Obchod se slonovinou je celosvětovým problémem. Spojené státy ve čtvrtek v Denveru zlikvidovaly více než šest tun zabavené nelegální slonoviny. Jde o surové kly, vyřezávané předměty i šperky představující více než 2000 zabitých dospělých slonů. USA chtějí zničením kompletních zásob zabavené slonoviny přispět k celosvětovému boji proti obchodu se slonovinou v objemu kolem 200 miliard korun.

„Zásoby slonoviny i rohoviny už byly v minulosti zničeny vícekrát, naposledy to udělaly letos v červnu Filipíny. Teď je to však poprvé, kdy se k tomu odhodlala opravdu světová velmoc," uvedl ředitel ZOO Dvůr Králové Přemysl Rabas. Dodal, že vůbec poprvé spálila přibližně 12 tun slonoviny Keňa v roce 1989.

Tehdejšímu řediteli keňské organizace na ochranu divoké přírody Richardu Leakeymu tento akt pomohl ovlivnit celosvětové veřejné mínění natolik, že dosáhl zákazu obchodu se slonovinou a rohovinou.

V důsledku snížené poptávky se pak výrazně snížilo i pytlačení afrických zvířat a jejich stavy začaly přirozeně znovu růst.

(jap, čtk)