Tři malé krokodýly štítnaté zoo získala letos na jaře z Francie. Zatím žijí v zázemí zoo, kde je chovatelé nedávno spojili k sobě. "Na přelomu října a listopadu začne oprava poslední nádrže Vodních světů, do které se následně přemístí," uvedla mluvčí. V době příchodu do zoo krokodýli měřili 60 až 80 centimetrů a dosud povyrostli o pět až šest centimetrů.

Pavilon Vodní světy zoo přestavěla nákladem téměř 16 milionů korun v roce 2020. Vybudovala v něm nové nádrže, v nichž ukazuje například život v africkém jezeře Malawi. V jedné z nádrží žijí krokodýli čelnatí.

Základ chovu krokodýlů štítnatých by měla položit devatenáctiletá samice. Dvoumetrový plaz žil do srpna v zázemí zoo a přivykal si na nové prostředí. Samice v pavilonu Vodní světy žije v expozici, kterou do loňského října obýval pár krokodýlů úzkohlavých, neboli tomistom. Zoo tomistomy loni přesunula do zoologické zahrady v polské Lodži.

Hvězdy televizního seriálu ZOO zahájily letní sezonu v Safari Parku Dvůr Králové, Eva Burešová měla koncert.
Rekord. Do zoo přišlo půl milionu lidí, pomohl tomu i seriál. Teď se vrací

Chov krokodýlů štítnatých v zajetí je vzácností. Na světě je v certifikovaných zoologických zahradách chována necelá stovka jedinců. Dospělí samci, kterých je v chovu kritický nedostatek, mohou dosahovat délky i přes čtyři metry.

Krokodýl štítnatý ve volné přírodě obývá tropické lesy střední a západní Afriky. Má bohatý rejstřík hlasových projevů, takže se mu občas přezdívá i zpívající krokodýl. O jeho životě v divočině je známo velmi málo, jde o nejméně prozkoumaný druh krokodýla.

Také početnost krokodýlů štítnatých v přírodě je nejasná. Jeho populace kvůli lovu a likvidaci přirozeného prostředí rychle ubývá. Jednou z pojistek před úplným vyhubením je vytvoření dostatečně početné populace krokodýla v zajetí a její pravidelné rozmnožování, uvedla zoo.