„Ke korunáčům chocholatým a vějířovým, které zoo chová od roku 1998, tak přibyl třetí a poslední druh těchto atraktivních holubů,” informoval zoolog Michal Podhrazsky.

Korunáč novoguinejský je sameček, který se vylíhl 21. dubna letošního roku v Zoo Liberec. „Zatím je umístěn v chovatelském zázemí, ale návštěvnici ho již brzy uvidí v druhé hale pavilonu Ptačí svět. Korunáči žijí v párech, a proto je plánovaný i příchod samice. Případné rozmnožení nového druhu korunáčů by tak bylo dalším chovatelským úspěchem zoo,” dodal zoolog.

Korunáče vějířové a korunáče chocholaté chová královédvorská zoo od roku 1998. „Prvních mláďat se chovatelé dočkali v roce 2000. Do letošního roku se podařilo úspěšně odchovat 10 mláďat korunáčů chocholatých a 17 mláďat korunáčů vějířových. Vzhledem k tomu, že se korunáči v lidské péči špatně rozmnožují a odchovávají většinou jenom jedno mládě, jsou počty odchovaných mláďat v Zoo Dvůr Králové unikátní,” doplnila mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Všechny tři druhy korunáčů žiji v přírodě na ostrově Nová Guinea. Dospělý pták může vážit až 2,5 kilogramu. Společně s kasuáry patří mezi největší zvířata ostrova, a tak jsou obyvateli loveni. Nepatří sice k těm, jimž bezprostředně hrozí vyhubení, ale patří v Červeném seznamu do kategorie zranitelných druhů. V zoologických zahradách patří mezi vzácnější chovance. V České republice je Zoo Dvůr Králové jediná, která chová všechny tři druhy.