„Preventivní prohlídka, během které mládě dostalo mimo jiné čip, prokázala, že jde o samici. Ačkoli je sedmiletá Froni matkou vůbec poprvé, o mládě se vzorně stará,“ popisuje zoolog Luděk Čulík. Samice je již 107. přírůstkem tohoto druhu ve Dvoře Králové. Safari park byl první zahradou v zemi, které se bongy horské podařilo rozmnožit už v roce 1975 a od té doby se stal v chovu světovou velmocí.

Mláďata pižmovky konžské.
Vzácné pižmovky konžské. Safari park se raduje z prvního přirozeného odchovu

Malá samice je zatím v zázemí. „Do expozice se mládě vypraví v následujících týdnech. Bongové mláďata odkládají na bezpečné místo a matka se k němu vrací na kojení. Proto je nutné, aby si čerstvý přírůstek nejprve stáj osvojil jako místo, kam se má vracet,“ vysvětluje Luděk Čulík.

Narodilo se mládě kriticky ohroženého bonga horského. Jde o první přírůstek u druhu, který safari park podporuje i v Africe, po osmi letech
Narodilo se mládě kriticky ohroženého bonga horského

V expozici mohou návštěvníci zatím pozorovat matku mláděte Froni, samce Dembu, a druhou samici Kari s mládětem. To se narodilo 29. června 2023. Obnova dvorského chovu přichází po osmi letech. Tak dlouho se v Podkrkonoší mládě nenarodilo. Odborníci v safari parku hledali s pomocí koordinátora evropského chovu nová chovná zvířata v partnerských zahradách. Mláďata se symbolicky rodí v roce, kdy safari park po takřka 15 letech diskusí s odborníky v Africe o cestách efektivní ochrany bongů horských v přírodě a obnově populace na Mount Kenya přistupuje k intenzivní podpoře záchrany bongů horských nejen cestou chovu v lidské péči, ale také přímo v jejich domovině.

Safari Park Dvůr Králové je v chovu bongů horských, kterých v přírodě zbývá jen asi 96 výhradně v Keni, klíčovým hráčem. Včetně současného mláděte se tu narodilo už 107 těchto nádherných antilop. Safari park intenzivně spolupracuje s Mount Kenya Wildlife Conservancy, která usiluje o návrat bongů horských na svahy nejvyšší keňské hory.

Narodilo se mládě kriticky ohroženého osla somálského. V přírodě jich zbývá méně než v zoologických zahradách
Safari Park: Narodilo se tu mládě kriticky ohroženého osla somálského

Záchraně bongů pomáhají i příspěvky na konto WILDLIFE, které slouží k rozvoji projektů záchrany druhů přímo v Africe. Právě na toto konto putuje od začátku roku 5 korun ze vstupenky každého návštěvníka, který zavítá do safari parku.

Bongo horský žije, jak jeho druhové jméno napovídá, ve vyšších nadmořských výškách. Podle IUCN v divočině zbývá 96 dospělých zvířat výhradně na několika místech v Keni a počty dál klesají. Jde tedy o jedno z nejvzácnějších zvířat Afriky. Populace ze čtyř známých lokalit jsou navíc oddělené a nemohou se přirozeně míchat. Je to jedna z největších antilop. Navzdory tomu zaujme velmi úzkým profilem těla – to je přizpůsobení pro pohyb v lesích. Právě z boků zploštělé tělo a tvar rohů bongům pomáhá snižovat odpor při pohybu vegetací. Kontrastní zbarvení s pruhy bongům umožňuje se v pralese maskovat. Obě pohlaví mají spirálovitě zahnuté rohy. Na rozdíl od ostatních lesních antilop žijí ve stádech, která dosahovala počtu až 80 jedinců – tedy téměř tolik, kolik je dnes všech dospělých bongů horských v přírodě. Safari Park Dvůr Králové chová právě poddruh, který se v posledních desítkách kusů vyskytuje už jen v okolí Mt. Kenya a NP Aberdare a je kriticky ohrožený. V safari parku začal chov už v roce 1974, kdy přišla zvířata přímo z Keni, což způsobilo zoologickou senzaci. Už v roce 1975 se narodilo první mládě. Celkem jich ve Dvoře přišlo zatím na svět úctyhodných 107.