Řeč je o samečkovi nosorožce dvourohého neboli černého, který přišel na svět poslední zářijový den v královodvorské zoologické zahradě. Matkou je čtyřletá samice Maisha, která se také narodila v dvorské zahradě, otcem pětiletý samec Davu, jenž přišel z německého Krefeldu.

Podle slov ředitelky dvorské zoo Dany Holečkové se matka o své vůbec první mládě vzorně stará. „Porodní váha dvourohých nosorožců je třicet až čtyřicet kilogramů a denně přibírají asi kilogram,” uvedla Holečková.

Radostná zpráva přišla do zoo také z Tanzanie, kam v roce 2009 odcestovala trojice dvorských mladých nosorožců dvourohých. Samice Deborah totiž porodila své první mládě. Otcem se stal královédvorský rodák Jamie.

Zatímco rodiče, kterým je necelých sedm let, se narodili v zajetí, jejich první potomek přišel na svět v divočině. „Jak se ukázalo, aklimatizace zvířat ze zoo proběhla velice rychle, první páření bylo pozorováno již měsíc po příletu do Afriky,” konstatovala Holečková a pokračovala: „Nosorožci jsou březí patnáct až šestnáct 16 měsíců,tedy Deborah zabřezla asi rok po příchodu do Mkomazi.”

Zoo Dvůr Králové patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců na celém světě. Odchovala celkem 49 mláďat, z toho třicet sedm nosorožců dvourohých (čtrnáct samců a dvacet tři samic), devět tuponosých a tři nosorožce indické. První nosorožec se ve Dvoře Králové narodil v roce 1976. Dvourohé nosorožce královédvorská zoo rozmnožuje jako jediná v České republice a jako jediná na světě již v páté generaci.

Vzhledem k tomu, že se v posledním roce zvyšuje v Africe poptávka po nosorožčích rozích a případů se objevuje stále více, na situaci zareagovala také dvorská zoo. Jak říká tisková mluvčí Jana Myslivečková, na zabezpečení zahrady pracovalo její vedení během roku. „V souvislostech s trestnou činností páchanou na zvířatech, zejména na nosorožcích ve světě, i dvorská zoo zpřísnila bezpečnostní opatření se zaměřením právě na tato zvířata,” dodala mluvčí Myslivečková.