Zoologická zahrada se vyrovnává s fatální ztrátou Nabiré, která byla posledním žijícím bílým nosorožcem v Evropě.

Zástupci zoo začínají přemýšlet, jak do budoucna připomenout nejen uhynulou samici, ale také čtyřicet let chovu těchto vzácných nosorožců v královédvorské zoo. „Zatím je na konkrétní projekty brzy, ale některé nápady už jsou na stole," sdělil včera Deníku vedoucí komunikace a mezinárodních projektů zoo Jan Stejskal. Podle něj bude trvat ještě několik týdnů, než případná expozice, památka, kterou by v zoo chtěli instalovat, dostane konkrétní obrysy.

„Nabiré si chceme každopádně v zoo ponechat. Zachováme její kostru i dermatoplastický preparát. Jde o důležitý vědecký materiál. Bude třeba najít místo, kde bychom zachované části vystavili," předeslal Jan Stejskal. Sociální sítě jsou nyní plné lítosti nad úhynem samice. Reagují lidé z celé země. „Ozývají se nám i různí umělci, kteří nabízejí vytvoření pomníku nebo malby. Teď musíme všemu dát čas," dodal Stejskal.

Nabiré i po své smrti zůstane zřejmě v dvorské zoologické zahradě

Mezi lidmi, kteří vyjadřují smutek nad úhynem poslední žijící samice nosorožce bílého v Evropě, je například i fotograf Joel Sartore. Ten Nabiré zvěčnil 20. července letošního roku a jeho snímek tedy patří mezi poslední pořízené fotografie s Nabiré. I tento artefakt by se mohl stát součástí expozice, o které začínají představitelé dvorské zoo uvažovat. Samice Nabiré se nyní podrobí preparaci. Zoologové jí po smrti odebrali zdravý vaječník a poslali ho ke zkoumání do specializované italské laboratoře. Odebrány byly rovněž vzorky několika různých typů tkání, které by mohly být využity pro budoucí techniky umělého oplodnění. Je tedy ještě teoretická naděje, že by Nabiré mohla mít potomka, pokud by se podařilo vytvoření embrya v umělých podmínkách. ZOO Dvůr Králové bude se svými partnery pokračovat ve snahách o přežití severních bílých nosorožců. „Cítíme jako povinnost pokusit se je zachránit. Jsme jediní, snad ještě se San Diegem, kdo to díky množství nasbíraného biologického materiálu může udělat. I když jsme si vědomi, že šance na úspěch je malá," řekl ředitel zoo Přemysl Rabas.