Otevření zoologických zahrad uspíšilo čtvrteční rozhodnutí vlády. Původně bylo plánované na 25. května. Ředitelé jedenácti zoo v ČR, mezi nimi i Přemysl Rabas za Dvůr Králové nad Labem, v pondělí požádali otevřeným dopisem vládu o přehodnocení stávajícího nařízení tak, aby se zřizovatel každé zoologické zahrady mohl sám rozhodnout o otevření areálu za splnění bezpečnostních opatření.

Ztráta deset milionů

"Návštěvníci nám velmi chyběli a těšíme se, že je budeme moci zase přivítat. Prosíme je však při návštěvě o maximální ohleduplnost a dodržování všech mimořádných opatření," zdůraznil ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas.

Ztrátu odhaduje zatím na deset milionů korun. "Vzhledem ke sníženému vstupnému, uzavření hotelu a pozastavenými zážitky bude ale dále narůstat," upozornil. Před rokem v březnu navštívilo zoo ve Dvoře Králové téměř 18 tisíc lidí, v dubnu 43 tisíc. Celkem jich za rok 2019 přišlo 541 902, což bylo nejvíce za posledních deset let.

Ilustrační foto
Zoo žádají vládu o změnu termínu otevření areálů

Otevření zoo doprovází nezbytná opatření, která pomohou ochránit návštěvníky, ošetřovatele i chovaná zvířata. Po celém areálu bude platit povinnost nosit roušku. Občerstvení v zoo bude zajištěno prostřednictvím prodejních automatů. Po celém areálu a před vstupem budou rozmístěny stojany s dezinfekčním gelem.

"Vzhledem k tomu, že safari park disponuje mnoha desítkami hektarů plochy, lidé se u nás mají možnost pohybovat v dostatečných odstupech. Zároveň jsme připravili další opatření pro bezpečnou návštěvu, a to jak uvnitř safari parku, tak u vstupu do našeho areálu," konstatoval Rabas.

Podle mluvčí Safari Parku Dvůr Králové Markéty Grúňové jsou vnější expozice se zvířaty vždy v bezpečné vzdálenosti od návštěvníků a nejsou tedy nutná další opatření.

Nákup vstupenek pouze v předstihu

Do dvorské zoo bude možné vstoupit přes turnikety pouze se vstupenkou zakoupenou předem, buď s permanentkou nebo se vstupenkou koupenou on-line přes službu webticketing. Tím se zabrání ve vytváření front u vstupu. "Pro případ, že se návštěvníci nedozví o nutnosti nákupu vstupenky předem, rozmístíme před vstupem do parku informační cedule s QR kódy odkazujícími na portál, kde lze vstupenky koupit," poukázal na další možnost vedoucí oddělení návštěvnického servisu Jan Pařík.

Pro maximální zjednodušení nákupu vstupenek a kvůli uzavření pavilonů se budou vstupenky prodávat pouze ve dvou zlevněných kategoriích, vstupenka pro dospělé za 190 Kč a dětská vstupenka za 150 Kč. Projížďka Africkým a Lvím safari bude možná pouze vlastním automobilem. Také v tomto případě bude možné koupit vstupenku pouze předem on-line.

Přemysl Rabas, ředitel Safari Parku Dvůr Králové nad Labem.
Přemysl Rabas: V zoo jsem začínal na pitevně

Během více než měsíčního uzavření pracovníci připravovali zoo na hlavní sezonu. I přes nutné odložení některých oprav byly dokončeny nové venkovní expozice pro šelmy, do kterých budou v nadcházejících dnech postupně převážena zvířata z dočasných ubikací.

"Péči o zvířata nelze měnit. Na zvířatech nemůžeme šetřit. Abychom ušetřili z provozního rozpočtu, odložili jsme veškeré neurgentní opravy, jako je například výměna průhledné střechy v pavilonu Madagaskar a tropický les v řádech milionů korun nebo plánované navýšení platů zaměstnanců," poznamenal Přemysl Rabas.

"Z chovatelské stránky nebyl chod safari parku nijak poznamenán a ošetřovatelé odvedli skvělou práci v tom, že u nás chovaná zvířata nezaznamenala oproti běžnému režimu žádnou změnu," řekl vedoucí zoologie Jaroslav Hyjánek.

Nosorožec Manny krátce po vypuštění do ohrady z dřevěných kůlů ve Rwandě. Byl jedním z pěti nosorožců, navrácených do národního parku Akagera 24. června 2019.
Nosorožec Manny ze Dvora Králové uhynul v Africe. Skolily ho zažívací potíže