Popularitu získala nejen svými pověstnými útěky, ale hlavně svými kousky při realizaci tzv. enrichmentu, tedy obohacování života zvířat různými podněty.

A proč míří Dona do Anglie? Zoologická zahrada Chester, která je řazena mezi nejlepší v Evropě, rozšiřuje svůj chov asijských lidoopů. Vedle skupiny orangutanů sumaterských sestavuje novou skupinu orangutanů bornejských. Dona se v Chesteru sejde se samcem z Berlína a měla by vytvořit chovný pár.

Dona pochází z přírody. „Jako mládě byla v roce 1980 nelegálně odchycena na Borneu a o rok později se dostala do zoo v Madridu. Zde byla odchována uměle, takže jí chybí strach z lidí a naopak se mnohému z lidských činností během svého růstu naučila,“ vysvětlil zoolog Martin Smrček. Díky tomu připravila svým ošetřovatelkám nejednu veselou i pernou chvilku. „Dona je vyhlášený malíř – jak dostane papír, štětec a barvu, okamžitě přesně ví, co se od ní očekává. Když jí ukážete svazek klíčů, neomylně zamíří k zámku a naznačuje, že právě sem by bylo nejlepší klíč zastrčit a Donu pustit ven,“ přiblížil Smrček.

Veřejnost Donu zná i díky dvě útěkům. Využila k tomu své mrštnosti a dostala se ven z výběhu. Ne ale daleko. „Pokaždé zamířila k nejbližšímu stánku s občerstvením a tam hodovala na laskominách a rozhazovala věci, dokud ji pracovníci zoo nevrátili do ubikace,“ vzpomínal Smrček.

Do Dvora Králové přišla Dona v roce 1991. Skupinu vytvořila se samcem Elmarem a další samicí Žanetou. „Narodila se jí postupně tři mláďata. Pouze jedno, sameček Dahi, byl úspěšně odchován a dnes žije v madridské zoo. Bohužel, v poslední době spojení s Elmarem nepřineslo kýžený výsledek, a tak přesun k novému partnerovi by měl vše změnit,“ vysvětlil důvod přemístění Dony zoolog Smrček.

Pokud se budete chtít s Donou rozloučit, najdete ji v pavilonu lidoopů. „Je dobré jí ukázat věci z kapes a tašek. To ji nesmírně zajímá a vždy ťuká na sklo,“ poradila návštěvníkům Jana Myslivečková z odboru propagace. V současné době zoologická zahrada rekonstruuje část pavilonu Ptačí svět pro potřeby orangutanů. Vznikne tu nová moderní expozice, kde budou návštěvníky od lidoopů oddělovat jenom pevná lana. Část výběhu už mohli vidět návštěvníci Vánoční zoo. Ošetřovatelé věří, že se v novém prostředí podaří vychovat mláďata. K tomu má přispět rozšíření chovné skupiny. K Elmarovi se Žanetou přibude nová samice. Koncem příštího týdne přicestuje ze zoo Twycros.