„Po osmnácti hodinách jsme ještě k žádnému závěru nedošli, ale s největší pravděpodobností se bude věc řešit na mimoresortní úrovni. Policie se se zástupci Horské služby bude muset sejít a domluvit se s nimi na tom, abychom byli vždy o celé věci včas informováni,“ konstatoval ve středu tiskový mluvčí policie Trutnov Udo Ertner a pokračoval: „Žádné trestní oznámení na nikoho nebylo podáno. Policie ve věci nezahájila úkony trestního řízení ve věci podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy.“

Rozsáhlé cvičení Horské služby České republiky bylo zaměřeno na součinnost jednotlivých okrsků horské služby při masivním sesuvu laviny s několika zraněnými osobami. Akce se uskutečnila v oblasti Stříbrného hřbetu u Bílého Labe. O tom, že se jedná o cvičení, bylo informováno pouze několik vedoucích pracovníků.

„Zhruba padesátka záchranářů za sedmi okrsků horské služby byla povolána jako by šla do ostré akce. Cílem cvičení totiž bylo mimo jiné prověřit systém svolávání jednotlivých záchranných týmů, dojezdové časy, průzkum lavinového pole a další aktivity, které by jinak nebylo možné otestovat,“ podotkl Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby ČR oblast Krkonoše a pokračoval: „Poprask byl tedy zcela zbytečný. Žádnou zprávu tom, že spadla lavina jsme ani nevydali. Jestliže tedy někdo ten poprask vyvolal, tak jedině média,“

K tomu, zda byly opravdu informovány všechny složky Integrovaného záchranného systému včetně policie řekl: „Měl jsem informace od našeho náčelníka, že byla událost oznámena.“ Policejní mluvčí Udo Ertner nicméně řekl: „Nemám žádnou informaci o tom, že by na policii v Trutnově kdokoliv o cvičení věděl.“

Podobná ostrá cvičení nejsou ničím výjimečným. Potvrdil to Valerián Spusta, bývalý lavinový preventista. „V minulosti jsme dělali také akce pro jednotlivé oblasti. O tom, že se jedná o cvičení jsme věděli jenom náčelník a já. V ostrém výcviku se nejlépe ukáže, jak jsou členové připraveni. V současné době začíná sezona lavin a všichni víme, jak se množí případy nezodpovědných snowboardistů,“ vysvětlil.

Tisková mluvčí Správy Krkonošského národního parku Alena Drahná již v úterý odpoledne potvrdila, že Horská služba měla na termín od 2. do 4. března povoleno od ochranářů krkonošské přírody provádět výcvik v lavinových polích, a to bez upřesnění lokality.

Jiří Mašek, zdravotnický náměstek ZZS Královéhradeckého kraje, který jako první Krkonošskému deníku potvrdil, že se na horách jednalo o cvičení, poznamenal: „Myslím si, že došlo k podcenění cvičení a jeho možných důsledků z hlediska vedení Horské služby. I my jako záchranáři jsme v minulosti vyhlásili ostrá cvičení, tedy taková, kdy účastníci nejsou informováni o tom, že je to cvičení, aby byl zásah co nejreálnější. Ale ten, kdo cvičení připravuje, by měl být schopen podat, třeba i médiím, o události pravdivé informaci. Z toho pohledu mi to přišlo jako nezvládnuté a došlo k chybě.“

Například za Zdravotnickou záchrannou službu smějí média informovat pouze ředitel nebo zdravotnický náměstek. „Toho se držíme. V případě, že novináři chtějí vyjádření od některého z lékařů, tak se s ním domluvíme, v jakém rozsahu a jakým způsobem má informovat. Jiné organizace to řeší formou tiskových mluvčí,“ dodal Mašek.

Starostové horských obcí nebyli o cvičení informováni, ale považují to za normální. Alan Tomášek, starosta Pece pod Sněžkou, událost komentoval: „O akci jsem se dozvěděl až z médií. Ale domnívám se, že to je interní záležitost Horské služby. Pro prověření záchranářů jsou podobná reálná cvičení určitě důležitá a mohou ukázat, jak jsou na případný zásah připraveni. Případné obvinění ze šíření poplašné zprávy nepokládám za dobré. Pokud by se předčasně někdo dozvěděl, že jde o cvičení, rychle se to rozšíří a akce tím ztratí celý smysl.“

Podobně reagoval Bohumír Zeman, starosta Špindlerova Mlýna: „Jsem v současné době mimo území republiky, o události jsem se dozvěděl až z médií. Záchranáři ale potřebují cvičit, takže pokládám případné obvinění za zbytečné.“