„Vím, jak pro mě byla při studiu praxe důležitá. Teorie je jedna věc, ale vyzkoušení si znalostí při práci druhá. Díky zaměstnání jsem si uvědomoval, co je při studiu důležité,“ řekl Rudolf Kasper, majitel úspěšné trutnovské firmy Kasper Kovo. „Nerad bych, aby po dokončení školy její absolventi zjistili, že v praxi nic neumí. Tak jak se to vlastně stalo mně,“ usmál se podnikatel.

Díky daru škola zmodernizuje a dovybaví strojírenské laboratoře. „Zakoupíme souřadnicový měřící stroj,“ řekl Vladislav Sauer. „Pan Kasper nám věnoval i mnoho užitečných rad. Využijeme jeho firmu při úpravě učebních plánů,“ dodal ředitel trutnovské školy.

Kasper škole dar poskytuje každoročně. Chce tím přispívat ke zručnosti a umu mladých lidí. Díky finanční podpoře si totiž studenti mohou vyzkoušet nejmodernější stroje. Studentům pak firma nabízí také praxe a brigády, vychovává si tak budoucí zaměstnance a předchází nedostatku personálu.

„Spolupracujeme s mnoha firmami, které sídlí v našem regionu i blízkém okolí. Pan Kasper je jedním z dlouhodobých partnerů, naši žáci v jeho firmě často nachází uplatnění,“ řekl ředitel Střední průmyslové školy Trutnov Vladislav Sauer.

Kasper avizoval, že jeho firma letos chystá masivní investice do robotizace podniku. „Zahájili jsme jednu z největších investicí v historii za zhruba 200 milionů korun. Podstatná část z této sumy půjde do technologií. Chceme přesunout práci nejtěžších řemesel jako sváření a ohýbání na robotická pracoviště,“ prozradil Rudolf Kasper.

Přesto si podle svých slov uvědomuje, jak zásadní jsou pro fungování firmy kvalitní zaměstnanci. Právě nedostatek vzdělaných a zručných lidí před časem spolupráci firmy a školy odstartoval.

Kasper proto i v letošním roce podpořil na trutnovské škole soutěže Strojař roku a Nástrojař roku. Oceňuje při nich nejzručnější studenty.

„Soutěže mají velký smysl. Potvrzuje se při nich, že cílevědomá práce ve škole může studenty nasměřovat k zajímavým pracovním nabídkám,“ myslí si ředitel škola Vladislav Sauer.

„Bohužel ještě nikdo nevymyslel, jak zařídit u vašeho oboru práci z domova nebo třeba pružnou pracovní dobu. Je nutné, abyste byli včas na pracovišti a dodržovali pracovní postupy. Odměnou je vám ale zručnost, z níž můžete těžit nejen v pracovním, ale i soukromém životě,“ oslovil Rudolf Kasper studenty oboru nástrojař.

Nejlepším nástrojařem Střední průmyslové školy Trutnov pse stal Vilém Urban, který majiteli rodinné firmy věnoval svůj výrobek. Strojařem roku 2018 je David Zhouf.