V první řadě je důležité zvážit, zda pes cestu zvládne a zda ho bude těšit. Štěňata a senioři by náročné cestování zvládnout nemuseli – mladým zvířatům se teprve vyvíjí klouby a neměly by se příliš zatěžovat, staří psi zase mohou mít potíže nejen s klouby. Náročnost výletu jim bude třeba přizpůsobit.

„Nejprve se zamyslete nad tím, jaký váš pes je. Zvládne případný diskomfort? Nebude pro něj cesta příliš náročná? Někteří psi cestování zvládají bez problému a pro jiné je to utrpení,“ varuje psí trenérka Tereza Kaniová.

Na jízdu autem je vhodné psa zvykat už od štěněte, ideální je ze začátku volit krátké vzdálenosti a vždy jet za zábavou
Zvracení, třes, slinění. Nevolnost trápí při cestě autem mnoho psů

Jde o dospělého, zdravého a aktivního jedince? Pak pro něj takové dobrodružství bude to pravé ořechové.

Co s sebou pro zvíře? Do batohu zabalte očkovací průkaz, dostatek krmiva, oblíbené hračky a pamlsky, dostatek čerstvé vody, sáčky na exkrementy, ručníky, vodítko, obojek, misky (ideálně skládací) a případně léky, které pes užívá.

Důležitá je také cestovní lékárnička, která by měla obsahovat dezinfekci, obvazy, rukavice, klasické nůžky, kleštičky na drápky, 3% peroxid pro případ nutnosti zvracení, kdy pes pozře něco jedovatého, ochranné botičky a pinzetu na klíšťata.

Venčení je také v tropickém počasí vhodné při příjemnějších teplotách, které obvykle bývají ráno, nebo večer
Miluje váš psí parťák vodu? Dopřejte mu dovádění, ale dbejte na jeho bezpečnost

Přibalte také oblíbenou deku. Pokud je zrovna chladnější nebo deštivé počasí, neměla by chybět ani pláštěnka nebo obleček. Pes by měl být chráněn přípravky proti klíšťatům.

Nezapomeňte na náhubek 

Nyní je na řadě vybraný výlet. Vydáte se společně rovnou pěšky na blízkou turistickou trasu, nebo máte v plánu jiný cíl a bude třeba se k němu přiblížit autem nebo vlakem? Pokud si vyberete vlak, je třeba myslet na to, že pes musí mít vhodný náhubek. Takový, aby se mohl pohodlně ochlazovat a který jej nikde nebude tlačit. Pes by měl mít možnost bez problému i v náhubku otevřít tlamu.

Při cestě autem pak myslete jak na vlastní bezpečí, tak i bezpečí psa. Pes by měl být v autě zajištěn speciálním bezpečnostním pásem pro psy, případně umístěn v přepravním boxu. Dnešní trh jich nabízí celou škálu od látkových, hliníkových až po ty s crashtesty. Zvíře nepřepravujte na předních sedadlech.

Ilustrační snímekZdroj: Shutterstock

Při delší cestě je třeba dělat pravidelné pauzy a nechat mazlíčka protáhnout a napít. Dbejte na to, aby pes nebyl na přímém slunci a v případě horka jej pravidelně a pozvolna ochlazujte, nejlépe mokrým ručníkem.

„Majitelé by rozhodně neměli ponechávat svá zvířata na přímém slunci v autě. Teploty ve vozidle mohou během několika minut přesáhnout i 50 stupňů Celsia, což ohrožuje zdraví, či dokonce život zvířete,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Pozor na letní vedra 

Protože se pro hlavní denní venčení psů jako nejvhodnější doba doporučuje ráno a večer, kdy jsou teploty nižší, myslete na to i při vašich cestách. Pokud jsou vedra, odpoledne raději odpočívejte u vody nebo zvolte cestu lesy či stinným údolím mezi skalami, kde je příjemně chladno i v parných dnech. Psi snášejí vedra mnohem hůře než jejich lidští parťáci. Při cestách pravidelně odpočívejte a všímejte si potřeb psa.

Obojky proti klíšťatům a dalším parazitům jsou jen jedním ze způsobů, jak proti nezvaným hostům bojovat
Přípravky proti parazitům vybírejte pro mazlíčky opatrně. Hrozí vám vyrážky

Pokud se chystáte v přírodě i přespávat, nejprve si zjistěte, zda je v dané lokalitě vůbec povoleno stanovat. I pes by měl mít při přespávání komfort a měl by být dobře zajištěn, aby se v noci například nevydal honit zvěř. Pokud dáte přednost ubytování, ujistěte se, že dané zařízení ubytuje psa.